Home » Путин се заканува со одмазда

Путин се заканува со одмазда

by Журнал.мк

Рускиот претседател Владимир Путин предупреди на молскавична одмазда доколку другите земји се вмешаат во конфликтот во Украина, додека европските лидери ја обвинија Русија за уцена поради нејзината одлука да го прекине снабдувањето со гас за Полска и Бугарија.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Русија им наложи на САД да престанат да испраќаат оружје во Украина, велејќи дека големите испораки на оружје од Запад го поттикнуваат конфликтот.

Обраќајќи им се на пратениците во Санкт Петербург, Путин рече дека Западот сака да ја подели Русија на различни делови и го обвини дека ја турка Украина во конфликт со Русија.

„Ако некој има намера да интервенира од надворешни настани и да создаде стратешки закани за Русија кои се неприфатливи за нас, треба да знаеме дека нашите одмазднички напади ќе бидат молскавично брзи“, кажал Путин во видео обраќање објавено од руските медиуми.

„Ги имаме сите алатки за тоа, работи со кои никој друг сега не може да се пофали. И нема да се фалиме, ќе ги искористиме ако треба. И сакам сите да го знаат тоа“, рекол Путин.

Рускиот енергетски гигант „Гаспром“ во средата објави дека ги прекина сите испораки на гас за Бугарија и Полска, откако двете земји одбија да платат за гас во рубли. Полските и бугарските снабдувачи со гас претходно соопштија дека добиле официјални известувања од „Гаспром“ за прекини во снабдувањето.

Европската комисија во средата ја осуди едностраната одлука на Русија да го прекине снабдувањето со гас за некои земји-членки на ЕУ како обид да се користи енергијата за уцена.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More