-1.2 C
Skopje
Monday, February 6, 2023

Путин распореди крстосувачки ракети кон Јапонија

Најчитани вести

Руското Министерство за одбрана соопшти дека распоредило мобилни системи за ракетна одбрана на северните Курилски Острови.

Јапонија тврди дека јужните Курилски Острови ги држи Русија, кои Токио ги нарекува Северни Територии. Станува збор за територијален спор кој датира од крајот на Втората светска војна, кога советските трупи ја окупираа и потиснаа Јапонија.

Рускиот ракетен систем Бастион, кој има ракети со дострел до 500 километри, е распореден на островот Парамушир во северниот дел на Курилските Острови, соопшти руското Министерство за одбрана.

„Крајбрежните служби на Пацифичката флота ќе одржуваат 24-часовна стража за да го контролираат соседното море и зоните на теснецот“, се вели во соопштението.

Распоредувањето доаѓа една година откако Русија ги распореди системите Бастион на островот Матуа, во централниот дел на Курилскиот Гребен, се додава во соопштението на Министерството.

Вашингтонскиот центар за стратешки и меѓународни студии во септемврискиот извештај напиша дека московската милитаризација на Курилските Острови, во сенката на нејзината инвазија на Украина, „во голема мера летала под радарот“.

„Потезите на Русија да го зголеми своето присуство сугерираат дека островите ќе продолжат да играат штетна улога во иднината на руско-јапонските односи и дека Јапонија и САД треба да ги продлабочат консултациите во врска со руските активности во регионот“, се вели во извештајот.

Јапонија им се придружи на западните сојузници во воведувањето економски санкции кон Русија, откако таа испрати десетици илјади војници во Украина во, како што Москва го нарекува, „специјална воена операција“. Украина и нејзините сојузници велат дека Русија започнала неиспровоцирана војна.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести