Home » Путин по разговорот со Макрон: Постигнат е одреден напредок, но рано е да се зборува за тоа

Путин по разговорот со Макрон: Постигнат е одреден напредок, но рано е да се зборува за тоа

by Журнал.мк

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека е постигнат напредок за време на разговорите со францускиот претседател Емануел Макрон во врска со украинската криза.

Путин рече дека некои од предлозите на Макрон би можеле да послужат како основа за идните чекори, нагласувајќи дека е рано да се зборува за тоа.

Макрон и Путин повторно ќе разговараат по денешната посета на францускиот претседател на Киев, каде што ќе разговара со неговиот украински колега Володимир Зеленски.

Путин подоцна ги повтори своите претходни предупредувања дека Европа може да биде вовлечена во голем конфликт доколку Украина се приклучи на НАТО и се обиде да го заземе Крим со сила.

Макрон истакна дека наредните денови ќе бидат од клучно значење за деескалација на украинската криза. Макрон и Путин поминаа повеќе од пет часа разговарајќи за време на ручекот, кој се состоеше од месо од ирваси со слатки компири и боровинки.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More