Home » Путин: Нема да ги мобилизираме Русите да се борат во Украина

Путин: Нема да ги мобилизираме Русите да се борат во Украина

by Журнал.мк

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека нема да испраќа регрути и резервисти да се борат во Украина и дека офанзивата ја воделе „професионалци“ кои извршуваат „зададени задачи“.

-Сакам да нагласам дека војниците кои служат воен рок не учествуваат и нема да учествуваат во војната. Нема да има ниту мобилизација на резервниот состав – рече Путин во говорот на телевизија по повод 8 март, Меѓународниот ден на жената.

– Поставените задачи ги извршуваат само професионални војници. Сигурен сум дека тие успешно му гарантираат безбедност и мир на рускиот народ – додаде Путин.

Ова не е прв пат рускиот претседател да изјави дека во воените операции во Украина учествуваат само професионални војници и офицери и дека Кремљ не планира да испраќа регрути или резервисти.

Снимките прикажани минатата украинска телевизија покажуваат заробени многу млади руски војници кои не биле информирани дека одат во борбена мисија.

Бројните гласини ги принудија Русите да се плашат од мобилизација и воведување вонредна состојба.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More