16.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Путин на 19 декември ќе ја одржи годишната прес конференција

Најчитани вести

Рускиот претседател Владимир Путин ќе ја одржи вообичаената годишна прес-конференција на 19 декември, соопшти денеска прес-службата на Кремљ.

Престојната прес-конференција ќе биде 15-та од 2001 година.

Во сите претходни години, рускиот шеф на државата неколку часа одговараше на прашања на прес конференција пренесувана во живо.

Првата прес-конференција во 2001 година беше најкратка и траеше еден час и 35 минути, додека најдолгата траеше четири часа и 40 минути во 2008 година.

Почнувајќи од 2004 година, сите прес-конференции траеја повеќе од три часа.

Минатата година прес-конференцијата траеше три часа и 43 минути и Путин одговори на 53 прашања на медиумите.

Путин се појавува на годишни прес-конференции секоја година од 2001 година, освен за време на неговиот мандат како премиер од мај 2008 до мај 2012 година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com