18.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Путин: На Украинците им се испрани мозоците, ние се бориме против неонацистите

Најчитани вести

Додека траеја преговорите меѓу руската и украинската страна, претседателот на Русија, Владимир Путин се обрати пред рускиот Совет за национална безбедност, каде соопшти дека специјалната воена операција како што ја нарекува воената инвазија во Украина, се одвивала според планот.

Путин повтори дека не се откажува од тврдењето дека Украинците и Русите се еден народ, но дека се борат против неонацистите кои имаат затвореници дури и од блискиот исток. Тие користат цивили и странци како жив штит, истакнал рускиот претседател. Според Путин Украинците се заканувале и оцени дека мозокот им е исперен, и тој сака да ја уништи таа антирусија создадена од западот.

Путин најави дека на семејствата на руските војници кои загинале во Украина ќе им бидат исплатени дополнителни пет милиони рубљи.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com