4.8 C
Skopje
Sunday, April 2, 2023

Путин може да биде уапсен и во Македонија!

Најчитани вести

Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин, обвинувајќи го дека е одговорен за воените злосторства извршени во Украина.

Иако МКС нема овластување да апси осомничени во Русија, оваа одлука многу ќе влијае на Путин, бидејќи ако не сака да биде уапсен, тој повеќе нема да може да оди во земји кои ја признаваат јурисдикцијата на судот во Хаг, вклучително и Македонија.

Имено, вчера судот во Хаг објави потерница во која се наведува дека рускиот претседател е одговорен за воени злосторства, а своите тврдења ги насочил на илегалната депортација на деца од окупирана Украина во Русија.

Овој редослед мора да го следат сите држави кои го потпишале договорот со кој е основан судот, познат како Римски статут.

Најнови вести