-4.2 C
Skopje
Wednesday, December 1, 2021

Путин, Макрон и Меркел разговараа за глобалните кризи

Најчитани вести

Лидерите на Русија, Франција и Германија синоќа одржаа видео конференција со фокус на вакцините против коронавирусот, нуклеарниот спор со Иран и конфликтите во источна Украина, Либија и Сирија, соопшти Кремљ.

Беше речено дека во „отворен и деловен“ видео разговор, претседателот Владимир Путин одговараше и на прашања во врска со затворениот руски опозициски лидер Алексеј Навални, кои ги поставија германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон

Кремљ наведе дека тројцата лидери разговарале за изгледите за регистрација на руската вакцина „Спутник V“ во Европската унија и можноста за нејзино доставување и заедничко производство во земјите на ЕУ.

Кабинетите на Ангела Меркел и Макрон во синоќешните соопштенија нагласија дека тројцата лидери разговарале за можностите за соработка во „секторот за вакцини“, имајќи ја предвид проценката за „Спутник V“ во ЕУ, која се спроведува според истите стандарди што важат на други вакцини.

За време на разговорите за ситуацијата во источна Украина, тројцата лидери истакнаа дека мировниот договор од 2015 година, со посредство на Франција и Германија, нема алтернатива, соопшти Кремљ.

Во соопштението на Кремљ се вели дека Путин ја нагласил потребата Украина да ги почитува своите обврски за дозволување посебен статус за бунтовничките региони, како што е предвидено во договорот од 2015 година. Украина се залагаше за измена на договорот, но Русија одлучно го одби барањето.

Според соопштението од Кабинетот на Макрон, тој ја истакнал потребата Русија да дејствува решително за да обезбеди прекин на огнот во источна Украина, што сега рутински се крши.

Борбите меѓу сепаратистите и владините сили поддржани од Русија избувнаа по руската анексија на украински Крим во 2014 година, оставајќи повеќе од 14.000 загинати.

Во соопштението на Кремљ се вели дека тројцата лидери изразуваат надеж дека либиските преодни власти ќе помогнат во спроведувањето на „инклузивниот политички процес“ во земјата разорена од војна.

Сите тројца ја повторија поддршката за нуклеарниот договор со Иран.

Во делот на разговорот за Белорусија, кој потона во протести во август минатата година поради контроверзниот реизбор на авторитарниот претседател Александар Лукашенко, Меркел и Макрон се залагаа за „инклузивен национален дијалог“, соопштија нивните кабинети.

Сепак, Кремљ, во соопштението што ја одразува силната поддршка на Москва за белорускиот лидер, потенцира дека Путин „предупредил на странското мешање во работите на земјата“.

Покрај тоа, Путин рекол дека Русија е отворена за нормализирање на односите меѓу Русија и Европската унија, кои неодамна беа напнати поради труењето и затворањето на Навални.

За време на разговорите синоќа, Путин понуди „објективно објаснување“ како одговор на прашањата во врска со Навални, поставени од Меркел и Макрон, и ја истакна подготвеноста на Москва да „ја обнови нормалната неполитизирана интеракција со ЕУ, доколку покаже интерес“.

Од друга страна, Кабинетот на Макрон соопшти дека во разговорот со Путин, Меркел и Макрон ја истакнале потребата Русија да ги почитува правата на Навални во согласност со Европската конвенција за човекови права и да го заштити неговото здравје.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com