-1.2 C
Skopje
Monday, February 6, 2023

Путин и Зеленски разговарале за нивната идна средба

Најчитани вести

Рускиот претседател Владимир Путин телефонски раговарал со украинскиот претседател Володимир Зеленски две недели пред нивната средба што е планирана да се одржи во Париз. Кремљ соопшти дека притоа тие разговарале за трипартитните преговори меѓу Русија, Украина и ЕУ за продолжување на снабдувањето на Европа со руски гас преку Украина. Станало збор и за предлогот за ставање крај на конфликтот во Донбас меѓу украинските сили и сепаратистите поддржани од Москва.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести