18.8 C
Skopje
Saturday, April 1, 2023

Путин: Го чекам Трамп во Москва за Денот на победата

Најчитани вести

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека очекува неговиот американски колега Доналд Трамп да дојде во Русија на одбележувањето на Денот на победата, на 9 мај следната година.

-Москва е подготвена за разговори со САД, рече синоќа Путин пред новинарите на самитот на БРИКС во Бразил, додавајќи дека во моментов нема планови за средба со Трамп.

Путин изјави дека не планира да се сретне ни со украинскиот претседател Володомир Зеленски пред меѓународниот самит за Украина.

Тој кажа дека има уште многу работа на североистокот од Сирија, посебно во регионот Идлиб, што го држат бунтовниците.

-Русија се надева дека Женевскиот мировен процес за Сирија ќе биде успешен, оцени рускиот претседател.

Најнови вести