20.8 C
Skopje
Friday, June 25, 2021

Путин ги повика Русите да се вакцинираат против коронавирусот

Најчитани вести

Рускиот претседател Владимир Путин ги повика Русите да се вакцинираат против коронавирусот.

Според Путин, кој неодамна беше вакциниран против Ковид-19, вакцинацијата против коронавирусот е неопходна.

Неговата изјава беше дадена по бавното темпо на руската кампања за вакцинација. Речиси четири месеци по пуштањето во употреба на руската вакцина Спутник V, само четири милиони Руси примија две дози, а два милиона примија една доза. Досега се вакцинирани само четири проценти од Русите, многу помалку од оние во држави како што се САД и Велика Британија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести