27.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

Путин:Проширувањето на НАТО е закана за Русија

Најчитани вести

Ширењето на НАТО е закана за Русија порача рускиот Претседател Владимир Путин.

Проширувањето на алијансата според Путин е бесмислено со оглед на тоа што не постојатг закани од Москва по распадот на Советскиот сојуз во 91-та.

Зборувајќи на состанокот на руските воени лидери во Сочи, Путин истакна дека ширењето на НАТО претставува закана за Русија, но се надева дека ќе преовлада интересот за заеднична безбедност.

И покрај тензиите, тој изјави дека Русија е подготвена да соработува со алијансата.

Инаку, за време на состанокот со Трамп францускиот претседател Макрон повикал на сеопфатни разговори со Русија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com