17.8 C
Skopje
Friday, September 30, 2022

ПСЖ се обидува да „киднапира“ дефанзивец на Барселона

Најчитани вести

ПСЖ има сериозен интерес за дефанзивецот на Барселона Роналд Араухо, тврди Sport. Уругвајскиот репрезентативен договор со Каталонците е до летото 2023 година и се уште не е обновен.

Доколку двете страни не постигнат договор до летото, шпанскиот велемајстор нема да има друг избор освен да го пушти на пазарот за да не го загуби без пари. Араухо сака да добива плата блиска до онаа на играчите кои неодамна повторно потпишаа со Барселона.

Во јануари „блауграните“ му понудија на Уругваецот 3 милиони евра годишно, што го прави еден од најслабо платените во тимот. Придружбата на дефанзивецот ја прифати понудата како покана за заминување. Сепак, информациите наведуваат дека разликите меѓу двете земји не се непремостливи. Араухо сака да земе приближно колку Ансу Фати и Педри.

Араухо е подготвен да остане во Барселона, иако има добри понуди од Манчестер Јунајтед и Челзи, кои се подготвени да го земат на лето за трансферна сума или да го чекаат како слободен играч во летото 2023 година. ПСЖ е подготвен да интервенира во битката за потписот на дефанзивецот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com