15.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Профитот на Bentley порасна за 1.800 отсто!

Најчитани вести

Bentley објави дека 2021 година била нејзината најдобра продажна година досега, при што оперативниот профит се зголемил од 20 милиони евра во 2020 година на 389 милиони евра што претставува зголемување од 1.845 отсто.

Возејќи на бранот на луксузни трошења за доцна пандемија, Bentely испорача 14.659 возила во 2021 година, што е зголемување од 31 отсто во однос на претходната рекордна година, 2020 година. Побарувачката беше толку висока минатата година што нарачките беа на рекордно ниво на почетокот на 2022 година.

Bentley забележа зголемено ниво на персонализација од своите клиенти и неговата моделска постава вклучува голем број модели со висока маржа, како што се изданијата Speed, Mulliner и Hybrid. Тоа ги зголеми приходите по возило за осум отсто во однос на претходната година и му помогна да постигне поврат од продажбата од 13,7 отсто.

Bentley, исто така, го гледа успехот како оправдување на својот план за иднината, според кој ќе воведува по едно ново електрично возило годишно почнувајќи од 2025 година. Исто така, има за цел да биде климатски неутрален од крај до крај до 2030 година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com