18.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Протест пред руската амбасада во Тирана

Најчитани вести

Пред руската Амабсада во Тирана денеска имаше протест против руските напади врз Украина.

Насобраните граѓани се изјаснија против војната во Украина.

-Окупацијата на Украина е агресија против аспирациите на независна земја, како и напад врз Европа и аспирациите на народите да живеат во слобода и еднаквост. Оваа инвазија е отворено кршење на самата демократија. Солидарноста со народот на Украина е граѓанска должност на секој човек кој верува во универзалните вредности на слободата и мирот, порачаа од протестот.

-Ова не е протест против рускиот народ, кој на овој или оној начин е исто така погоден од оваа трагедија. Овој протест е против владејачкиот диктаторски естаблишмент на Русија. Пред сè, ова е митинг да се застане на страната на украинскиот народ и вредностите на правдата, посочија организаторите на протестот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com