-0.2 C
Skopje
Thursday, January 27, 2022

Протести низ Европа поради карантинот, стотици приведени

Најчитани вести

Полицијата растера или приведе стотици демонстранти против карантинот од Ковид-19 во Унгарија, Австрија и Белгија, додека режимите на заклучување низ Европа се борат против економските и социјалните последици од речиси една година поради ограничувања на деловните активности, патувањата и животот во заедницата

Полицијата во Брисел во неделата соопшти дека уапсила многу луѓе во обид да спречат две забранети демонстрации против мерките за спречување на ширењето на корона вирусот. „Во моментов има над 200 уапсени“, главно околу железничките станици во белгиската престолнина, рече попладнето полицискиот портпарол.

Полицијата евакуираше еден плоштад пред главната железничка станица, каде што дел од демонстрантите беа фудбалски поддржувачи од белгиските клубови. Десетици луѓе, одговорајќи на повиците на социјалните мрежи, исто така започнаа да се собираат пред Атомиумот во Брисел.

Белгија регистрираше една од највисоките стапки на смртност во светот за време на пандемијата, но ограничувањата за затворање на барови и ресторани од октомври заедно со ноќниот полициски час предизвикаа намалување на случаите на инфекција и хоспитализациите во последните два месеци.

Земјата минатата недела забрани несуштински патувања во и надвор од земјата до 1 март.

Соседот на Белгија, Холандија, минатата недела беше потресен од немири против полициски час. Но, демонстрантите зедоа поинаков став во неделата во Апелдорн под митингот „да пиеме кафе заедно“. Околу 400 луѓе се разотидоа мирно во градот во централна Холандија откако се собраа на овластени демонстрации во центар на заедницата.

Околу 5.000 луѓе се спротивставија на забраната за марш во Виена во знак на протест против полицискиот час и заклучувањето со цел да се спречи ширењето на новите варијанти на Ковид-19.

Маршот беше организиран од екстремно десничарската партија ФПО, а многу учесници ги игнорираа владините регулативи за носење маски и потребата да се одржуваат минимални растојанија едни од други.

Неонацистичките милитанти и насилници, наводно, биле меѓу толпата, која одбила да се растури и го блокираше сообраќајот кога започнаа да маршираат кон националниот парламент. Интервенираше полицијата и приведе дел од демонстрантите.

Полицијата исто така ги растера демонстрантите на неделните демонстрации во Будимпешта каде работниците во секторот за угостителство во земјата бараа граѓанска непослушност и преиспитување на ограничувањата за заклучување.

Организаторите на демонстрациите на централниот плоштад во главниот град на Унгарија повикаа рестораните да ги прекршат правилата за пандемија со отворање на своите деловни активности за клиентите в понеделник, во спротивност на строгите пандемиски мерки со кои се ограничуваат рестораните и кафулињата да ги користат услугите само за носење храна.

„Секоја алатка што ја користевме до сега е исцрпена, така што почнувајќи од сега, секој бизнис треба да се отвори во духот на граѓанската непослушност“, рече организаторот на протестот Арон Ексени.

Демонстрациите беа заедно со зголемените повици за владина акција од унгарскиот угостителски сектор, бидејќи блокирањето на земјата, кое започна на 11 ноември, се приближува до тримесечната граница. Владата на Унгарија инсистираше на тоа дека само масовната вакцинација на населението може да донесе крај на блокадата.

Полската полиција соопшти дека извршила рација во дискотеки во градовите Вроцлав и Рибник, кои во саботата се отвориле со кршење на ограничувањата на корона вирусот, користејќи распрскувачки гранати и солзавец за расчистување на подиумот.

Слични операции беа спроведени во југозападниот град Вроцлав, соопшти полицијата.

Полска забележа повеќе од 37.000 смртни случаи на Ковид-19 од повеќе од 1,5 милиони случаи кај населението од 38 милиони луѓе.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com