18.8 C
Skopje
Tuesday, September 27, 2022

Просекот на години во ова село е 100: Жителите ја откриваат тајната за долговечност

Најчитани вести

Ново истражување било спроведено во чилеанскиот регион, кој се наоѓа во јужна Италија, каде што живеат луѓе кои воглавно ја доживуваат подоцнежната возраст.

Сигурно сте слушнале за медитеранска исхрана и нејзините бенефити за здравјето, но тоа не е главната причина поради која жителите на овој италијански регион продолжуваат да уживаат во среќен и продуктивен живот, дури и кога ќе ја надминат 90-та година.

Всушност, нивниот начин на живот се разликува. Некој пуши, некој пие вино, што е далеку од здрав начин на живот, па научниците се запрашале дали постои нешто специфично во животот на испитаниците.

Нивната претпоставка е потврдена.

Истражувачите пронашле 5 вообичаени психолошки карактеристики меѓу учесниците, кои допринесуваат за висок животен век во овој регион на Италија.

Тие психолошки биле далеку посупериорни дури и од младите генерации.

Шефот на истражувањето, Д-р Филип В., рекол: „Главниот заклучок од работата која ја завршивме е дека сите испитаници ги одликува одлично психолошко здравје, кое го постигнале благодарение на позитивноста, напорната работа, тврдоглавоста и силната поврзаност со семејството, религијата и земјата. Факторот кој ги спојува овие луѓе е љубовта кон земјата во која живеат.“

Ова чувство е нивната главна смисла за животот. Повеќето од нив и понатаму работат на тие локации. Тие вака размислуваат: „Ова е мој живот и нема да се откажам.“

За разлика од беспомошните стари лица на кои им е потребна нега и старателство, учесниците на оваа студија се покажале како многу сигурни и способни да донесат самостојни одлуки.

Карактеристиката која ги поврзува е тоа што никогаш не сакаат да се жалат за потешкотиите на кои наидуваат и дека секогаш се трудат на животот да гледаат од позитивната страна.

Позитивниот став кон животот навистина може да направи да доживеете длабока старост.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com