18.8 C
Skopje
Tuesday, September 27, 2022

Просветарите најавуваат генерален штрајк на 11 ноември

Најчитани вести

Од 11 ноември просветните работници ќе стапат во генерален штрајк, било одлучена на денешната седница на СОНК. Од Синдикатот соопштија дека не го прифаќаат понуденото покачување на платите од 10 отсто. Во меѓувреме нудат две недели простор за помирување.

Просветните работници бараат повисоки плати за повеќе од 10 отсто и тоа од јануари, а не од април како што беше најавено.покачување на платите на просветните работници не ги прифаќаат и од 11. ноември стапуваат во генерален штрајк.

Власта им понуди на СОНК зголемување пред две недели, за што потоа требаше да размислува членството.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com