21.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Проработи вулкан во Индонезија, ги покри со пепел околните села

Најчитани вести

Еруптираше вулканот Синабунг во Индонезија исфрлајќи вулкански материјал висок 5.000 метри, кој ги покри околните села со пепел. Никој не е евакуиран, ниту е соопштено дека ерупцијата ги нарушила летовите во провинцијата Северна Суматра, каде што се наоѓа вулканот.

Планината Синабунг, висока 2.600 метри, не беше активна четири века, сè до ерупцијата во 2010 година, во која починаа две лица.

Во ерупцијата во 2014 година загинаа 17 лица, а седум убиени во ерупцијата во 2016 година. Ова е еден од двата активни вулкани во Индонезија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com