27.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Пропадна уште еден проект на паметен град: Граѓаните одбија да бидат „лабораториски глувци“!

Најчитани вести

Паметните градови, користејќи голем број сензори, софтвер и со помош на вештачка интелигенција, би требало да им го олеснат животот на жителите. Сепак, не сакаат сите да учествуваат во вакви проекти.

Google имаше големи амбиции во врска со оваа технологија, па нејзината сестринска компанија Sidewalk Labs требаше да изгради футуристички град во близина на Торонто. Сепак, тој проект беше напуштен, делумно поради пандемијата, но делумно затоа што челниците не сакаа да учествуваат во него.

Сега уште еден град се откажа од слична идеја.

Во Портланд, во 2019 година, требаше да се инсталираат сензори за следење на движењето на луѓето со помош на софтвер наречен Replica, а планот беше да им се обезбеди на градските власти подобар увид во потребите на населението, за да можат да продолжи со развојот на градот.

Со текот на времето, Replica стана специјална компанија која продолжи со проектот во Портланд, но оваа недела беше откажана. Некои од наведените причини се недостаток на транспарентност, како и несогласувања околу тоа како ќе се чуваат податоците на граѓаните.

Ова беа причините за прекинување на претходниот проект (оној започнат од Sidewalk Labs во Торонто). Во тоа време, Канаѓаните изјавија дека не сакаат да бидат „лабораториски глувци“ и да учествуваат во експериментот, пренесува BBC.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com