4.8 C
Skopje
Tuesday, January 31, 2023

Пронајдени 25 слепи патници на брод во Холандија

Најчитани вести

Во контејнер замрзнувач на брод кој од Холандија тргнал кон Велика Британија пронајдени се 25 слепи патници, соопшти холандската организација „Ријмонд Велиг“.

На групата слепи патници ѝ помогнале холандските служби за вонредни ситуации, а двајца биле пренесени во болница, додека останатите 23 биле однесени на „полициска локација“, се вели во соопштението на организацијата.

Како што се наведува, бродот требало да исплови од холандското пристаниште Влардинген кон Феликстоу во Велика Британија.

Екипажот на бродот соопштил дека немало жртви, а во потрага за евентуално други слепи патници се користат кучиња трагачи.

Холандската телевизија НОС јави, повикувајќи се на неименуван полициски портпарол, дека станува збор за траект што се упатил кон Влардинген, близу Ротердам, откако биле откриени слепите патници.

Слепите патници се откриени речиси еден месец откако телата на 39 Виетнамци беа пронајдени во камион со ладилник во англискиот град Грејс.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести