Home » Промоција на нов роман на Лидија Димковска во издание на „Три

Промоција на нов роман на Лидија Димковска во издание на „Три

by Журнал.мк

Во четврток, во кафе-барот „Филхармонија“, со почеток во 19.30 ќе се одржи промоција на новиот роман на Лидија Димковска „Единствен матичен број“, во издание на „Три“. Промотори на четвртиот роман на Лидија Димковска се Виолета Танчева-Златева и Гоце Смилевски.

Романот носи освестувачка приказна за нашиот свет што заборавивме да го сакаме. Не води кон себеприфаќање, себенаоѓање и пронаоѓање на домот. Трага по утопијата на идентитетот преку дистопијата на животот.

Лидија Димковска е веќе докажана авторка на овие простори и надвор од нив. Двапати се има закитено со наградата за проза „Стале Попов“ на Друштвото на писателите на Македонија, како и со германската награда за поезија „Хуберт Бурда“, со романските награди „Поесис“ и „Тудор Аргези“, наградата „Браќа Миладиновци“ на Струшките вечери на поезијата за најдобра поетска книга за „Гранична состојба“ итн. Преведена е на неколку странски јазици со избори и засебни книги кои редовно наидуваат на позитивни критики и одгласи.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More