21.8 C
Skopje
Saturday, September 24, 2022

Пролонгирањето на Брегзит пред ЕП

Најчитани вести

Европските пратеници денеска ќе дебатираат за одложување на Брегзит, бидејќи британскиот премиер Борис Џонсон предложи предвремени избори во декември.

Претставниците на 27 земји-членки на Европска Унија во средата не донесоа одлука за пролонгирање на Брегзит, иако се согласија дека тоа е потребно за да се надмине застојот што настана sза излегувањето на Велика Британија од ЕУ.

Џонсон минатата недела се договори со Брисел, но британскиот Парламент не го ратификува договорот за Брегзит.

Британскиот премиер вчера побара предвремени парламентарни избори да се одржат на 12 декември и првпат се откажа од ветувањето за излегување од Унија на 31 октомври со или без договор.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com