Home » Пролет со пет засилувања од Мулти Есенс

Пролет со пет засилувања од Мулти Есенс

by Lina Muslija

Пролет состави квалитетен тим за новата натпреварувачка сезона во Супер-лигата, но клубот паралелно со тоа инвестира и во младинската школа и во пониските возрасни категории. Во тој правец, денеска беа потпишани договори со пет нови ракометари, перспективни играчи кои доаѓаат од редовите на Мулти Есенс.

Станува збор за:

Давид Младеновски, 18-годишен лев бек
Стефан Велков – 17-годишен среден бек
Дамјан Димитриевски – 18-годишно лево крило
Андреј Ниновски – 18-годишно десно крило
Алек Алексовски – 19-годишен лев бек.

„Петмината ракометари до лани го носеа дресот на Мулти Есенс, а летово доаѓаат да го засилат Тинекс Пролет. Планот предвидува тие да се развиваат преку младинските категории, но и да тренираат со првиот тим, во обид да се наметнат кај тренерот Лембанов кој веќе се покажа како стратег што е подготвен да даде шанса на млади и перспективни ракометари. Стефан Велков беше дел од тимот на вчерашниот меч со Еурофарм Пелистер 2 на турнирот во Прилеп (победа од 22-12)“, објави РК Пролет.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More