14.8 C
Skopje
Thursday, October 6, 2022

Производството на гуми во Европа наскоро ќе престане?! Најголемиот дел од саѓите за производи од гума доаѓа од Русија

Најчитани вести

За недостатокот на никел за батериите на електричните автомобили веќе знаеме, но сега е јасно дека истото важи и за саѓите, кои се потребни за производство на гуми.

Проблемот е што главниот производител на саѓи е Русија, предупредуваат од Германското здружение за гумена индустрија (WDK). Производителите на гумени производи – не само гуми, туку и црева и дихтунзи, веќе се без залихи и наскоро ќе снема. А тоа ќе влијае на автомобилските компании.

„Саѓите се незаменлив материјал за нашето производство и повеќе од 1/3 од нив доаѓа од Русија. Руските достави се прекинати, а европскиот капацитет не е доволен за да се задоволи побарувачката“, вели Борис Енгелгард, извршен директор на WDK.

Набавката на овие суровини од компании надвор од Европа во моментов е невозможно бидејќи не е изградена логистика (самиот процес е многу бавен), пред се поради недостаток на транспортни капацитети. Самите саѓи се користат како зајакнувачка компонента во производството на гума и пластика.

Околу 70% од вкупното производство оди за производство на гуми, а 20% за други производи од гума. Остатокот се користи како црн пигмент, кој го забавува стареењето на пластиката. Тоа дава посебни својства – електрична спроводливост, антистатик, способност за апсорбирање ултравиолетово зрачење и радарско зрачење.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com