7.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Продолжува судењето за „Ласкарци“, ќе се сослушуваат сведоци

Најчитани вести

Во Основниот кривичен суд во Скопје треба да продолжи судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 16 лица, а 37 беа потешко повредени. Судот ќе ги сослушува сведоците.

За автобуската несреќа што се случи на 13 февруари годинава кај селото Ласкарци се обвинети шест лица. Во случајот се обвинети сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, одговорниот за транспорт во фирмата Ремзи Мифтари и возачот на автобусот Маноил Трифуновски, кои се товарат за сторени тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот, додека тројцата вработени во станицата за технички преглед за соучество во истото дело.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести