Home » Продолжува санирањето на штетите по поплавите во Словенија

Продолжува санирањето на штетите по поплавите во Словенија

by Журнал.мк

Продолжува санирањето на штетите по поплавите во Словенија. Земјата доби 400 милиони евра од Фондот за солидарност на ЕУ, дополнително се собираат средства и на отворените телефонски линии.

Бурата „Ханс“ пак, којашто погоди делови од Скандинавија и Балтикот, резултираше со излевање на реки и оштетување на патиштата. Делумно се урна браната на хидроцентралата на реката Глома.

Повеќе од 600 луѓе се евакуирани северно од Осло.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More