23.8 C
Skopje
Saturday, May 28, 2022

Продолжува постапката за импичмент на Трамп

Најчитани вести

Во претставничкиот дом во САД денеска или утре ќе се гласа за резолуција со која од потпретседателот Мајк Пенс ќе се бара да се повика на амандманот 25.

Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, демократката Ненси Пелоси најави дека оваа недела во долниот дом на Конгресот најпрво ќе се гласа за резолуцијата со која Пенс и американската влада ќе се повикаат да го сменат претседателот Трамп, пред да се покрене постапката за отповикување (импичмент).

Амандманот 25 од американскиот Устав му овозможува на потпретседателор и членовите на американската влада да го сменат претседателот, доколку е неспособен да ги извршува своите претседателски должности.

Како што најави Пелоси, потоа во Претставничкиот дом ќе биде покренета постапка за отповикување на Трамп, пренесе Ројтерс.

Досега 210 пратеници, што е речиси мнозинство во долниот дом на Конгресот, ја поддржале постапката за отповикување на Доналд Трамп.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com