1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

Продолжен мандатот на ЕУЛЕКС во Косово

Најчитани вести

Во писмо до високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, претседателката на Косово, Вјоса Османи, се согласи да се продолжи мандатот на ЕУЛЕКС за уште една година, јави Радио Телевизија на Србија.

Османи го извести Борел дека ЕУЛЕКС ќе има технички мандат, без извршна моќ, што се заснова само на следење, менторство и давање совети. Мандатот ќе може да се продолжи за уште една година ако Османи позитивно ја оцени работата на мисијата.

Од канцеларијата на Османи рече дека предложиле, врз основа на барањата и потребите идентификувани од приштинските институции, институциите на ЕУ да обезбедат експертиза, советодавни услуги и финансиска помош за прашања поврзани со реформите во судството.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести