1.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

Продолжени до 22 јули актуелните мерки за влез во Грција

Најчитани вести

Документ поврзан со Ковид-19, односно сертификат за вакцинација или негативен ПЦР/ рапид тест или потврда за прележан вирус, заедно со пополнет PLF формулар и понатаму се непроменети и задолжителни за влез во Грција за туристите, вклучително и оние од Северна Македонија, согласно новата министерска одлука што во 6 часот утрово стапи во сила, а важи до 22 јули, јави дописничката на МИА од Атина.

Министерските одлуки „Предуслови за влез во земјата за да се ограничи ширењето на Ковид-19“, грчката Влада ги продолжува секоја седмица, а овој пат има нема никакви промени во споредба со претходната одлука.

За влез во Грција, отворени се сите копнени гранични премини кои работат 24 часа, со исклучок на Мерѕани кон Албанија, што е со работно време од 8 до 20 часот, па така, од Северна Македонија кај јужниот сосед може да се патува преку Евзони (Богородица), преку Ники (Меџитлија) и Дојран.

Нашата земја и понатаму е на листата држави за кои важи исклучокот од забраната за влез во Грција на државјани на трети земји, а освен Северна Македонија, дозволено е патување и за државјаните на Азербејџан, Австралија, Албанија, Босна и Херцеговина, Ерменија, Обединетите Арапски Емирати, САД, Велика Британија, Јапонија, Јордан, Израел, Канада, Катар, Кина, Косово, Кувајт, Белорусија, Либан, Црна Гора, Молдавија, Бахреин, Брунеј, Нов Зеланд, Јужна Кореа, Украина, Русија, Саудиска Арабија, Србија, Сингапур.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести