8.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Продадена бистата на Тутанкамон и покрај протестите на Египет

Најчитани вести

Ретка и убава биста на Тутанкамон стара 3.000 години е продадена на аукција и покрај тврдењата дека е украдена.

Кафеавата глава на младиот крал Тутанкамон е продадена на аукција во Лондон за повеќе од 4,7 милиони фунти, и покрај барањето на Египет да им биде вратена.

Пред аукциската куќа се појавија околу 20 демонстранти со натписи „Египетската историја не е за продажба”, објави „Гардијан”.

Египет одамна бара враќање на артефактите кои ги зеле археолози и авантуристи, вклучувајќи го и Каменот од Розета, кој се чува во Британскиот музеј.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести