32.8 C
Skopje
Thursday, August 18, 2022

Продавачката му ја смени судбината со еден збор: Влезе во продавницата да купи морков, излезе побогат за 130.000 евра

Најчитани вести

Мартин Гилби (50) од Нортемптон влегол во локалната продавница да купи зеленчук за ручекот во неделата. Морковот чинел помалку од три фунти, а бидејќи тој немал готовина, за плаќање искористил картичка но било потребно сметката да биде повеќе од три фунти, па по пат купил лото ливче.

Тој ја прашал благајната дали треба да купи „гребка“ или лото ливче, а таа одговорила: „Лото!“.

Мартин и неговата сопруга Трејси поминаа низ тежок период во текот на јануари, кој инаку е најдолг месец во годината кога станува збор за финансиите.

„Откако беа платени сите сметки, ја проверив сметката и видов дека нема многу пари за живот до крајот на месецот“, се сеќава тој.

“Трејси и јас реков дека треба да поминеме една недела, и за среќа, недостасуваше само зеленчук, па решив да одам да купам морков. Отидов дома, и, да бидам искрен, заборавив на билетот, а потоа, се сетив и решив да ги провери нејзините броеви. Го скенирав кодот користејќи ја апликацијата Национална лотарија и не можев да верувам во тоа што го видов. Повторно проверив. Потоа ја избришав апликацијата, ја преземав повторно и повторно ја скенирав картичката. Ја повикав Трејси и двајцата повторно го проверивме кодот и по уште неколку скенирања на билети, започнавме да плачеме, да се гушкаме и да скокаме “.

Мартин веднаш ја сподели добрата вест со неговиот син Џордан, но и со другите членови на семејството кои беа поканети преку апликацијата Зум.

Како и кај повеќето луѓе ширум светот кои ја преживеаја пандемијата на корона вирусот, за Мартин 2020 година беше тешка. Тој мораше да најде нова работа, а својата мајка ја загуби на крајот на 2019 година.

Има три браќа и сестра и реши да им помогне на сите, колку можат да поминат низ овој тежок период.

“Исто така, сакам да го отплатам заемот за автомобилот на Џордан, и бидејќи сме големи љубители на крикет, му ветив патување во Австралија следната година. Остатокот ќе биде за Трејси и за мене и за нашата иднина”.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com