-4.2 C
Skopje
Monday, January 24, 2022

Проверете дали ве има во избирачкиот список, повикува ДИК

Најчитани вести

Александар Даштевски, претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), денеска изјави дека реализацијата на локалните избори, како што беше најавено вчера, ќе биде со терминалите за вчитување на отисок од прст, и оти тие ќе направат се да се спроведе тоа.

„Ние ќе ги направиме сите услови да го спроведеме ова. Времето е кратко, но сметам дека со оглед на сите околности што се случија ќе успееме во спроведувањето на таа обврска“, изјави Даштевски, кој кажа дека и тие се во очекување на одлуките на Собранието.

ДИК на денешната седница информираше дека деновиве е направено најновото ажурирање на Избирачкиот список, а членовите на Комисијата ги повикаа граѓаните да ги проверуваат своите податоци електронски на нивната веб – страна во текот на целата година. Комисијата изработи и видео спот преку којшто ги повикува граѓаните да ги проверат своите податоци.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com