Home » При лизгање на земјиште во Колумбија, загинаа 14 лица

При лизгање на земјиште во Колумбија, загинаа 14 лица

by Журнал.мк

Во лизгање на земјиште во Колумбија што го предизвикаа обилните дождови загинаа најмалку 14 лица, јавува Би-Би-Си, а 35 лица се во болница откако свлечиште погоди неколку куќи во областа Доскебрадас.

Другите жители кои живеат во близина на надојдената река во близина се преместени на безбедно.

Спасувачките тимови во калта трагаат по преживеаните, соопштија колумбиските власти за управување со катастрофи.

Се стравува дека бројот на загинати дополнително ќе расте. Одроните се вообичаени во Колумбија, а куќите изградени на стрмни падини се особено загрозени за време на сезоната на дождови во земјата.

Во 2019 година, најмалку 28 луѓе загинаа по лизгање на земјиштето во југозападната провинција Каука. Две години претходно, повеќе од 250 луѓе загинаа кога лизгање на земјиштето го погоди градот Мокоа, во јужната провинција Путумајо.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More