1.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

Пријателите на Македонија и Бугарија во Конгресот на САД ќе ја предводат групата за ЕУ

Најчитани вести

Конгресмените Брендан Бојл и Џо Вилсон, кои ги предводат групите за пријателство со Македонија и со Бугарија во Конгресот на САД, ќе раковидат и со конгресната Група за соработка со Европската унија.

Конгресменот Бојл ќе ја извршува оваа задача истовремено и како копретседавач со Групата за пријателство со Македонија и македонската заедница во САД, додека конгресменот Вилсон е на чело на Групата за пријателство со Бугарија.

Конгресмените Бојл и Вилсон, пренесува Гласот на Америка, ќе работат на унапредување на односите со ЕУ, покрај нивниот ангажман во македонската и бугарската конгресна група.

Македонската група за пријателство има 32 членови, конгресмени од Демократската и Републиканската партија, а во бугарската има околу 12 конгресмени.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести