21.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Пријавени 19 починати и 415 нови случаи на Ковид-19

Најчитани вести

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.549 тестирања, а регистрирани се 415 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 170, Прилеп – 62, Кавадарци – 32, Велес – 25, Неготино – 20, Охрид – 12, Струмица – 11, Гевгелија – 10, Куманово, Тетово и Штип по 8, Богданци – 7, Струга – 6, Крива Паланка – 5, Кратово, Демир Капија, Кочани и Крушево по 4, Гостивар и Кичево по 3, Битола, Делчево и Валандово по 2 и Виница, Дебар и Демир Хисар по 1.

Регистрирани се и 244 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 110, Кавадарци – 24, Прилеп и Велес по 17, Куманово – 12, Струмица – 9, Битола – 8, Ресен – 7, Гостивар – 6, Неготино и Берово по 5, Тетово – 4, Штип – 3, Охрид, Кратово, Демир Капија, Виница, Радовиш и Дојран по 2 и во Богданци, Крива Паланка, Кочани, Кичево и Пехчево по 1.

Пријавени се 19 починати лица. Како што информираат од Министерството за здравство, во таа бројка влегуваат и шест пациенти што починале во текот на ноември и декември минатата година. Меѓу починатите, 11 се пациенти од Скопје (69, 75, 80, 65, 66, 61, 67, 72, 76, 71 и 68 години), двајца пациенти од Тетово (79 и 65 години) и по еден пациент од Куманово (50), Прилеп (78), Велес (77), Охрид (87), Кичево (51) и Гевгелија (69). Од пријавените смртни случаи, 18 се починати во болнички и еден во домашни услови.

Направените 2.549 тестови се преку: ИЈЗ – 685, ЦЈЗ Скопје – 61, „Авицена“ – 275, „Биотек“ – 261, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 139, „Систина“ – 213, лабораторија „Лаор“- 202, Судска медицина – 5, ЦЈЗ Битола – 10, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 1, „Синлаб“ – 57, „Ремедика“ – 15, лабораторија во болницата во Козле – 24, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 594, УК Пулмологија со алергологија – 2 и ГОБ „8 Септември“ – 5.

Досега во земјата се направени вкупно 497.268 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица од почетокот на епидемијата изнесува 98.584, бројката на оздравени пациенти е 89.022, на починати е 3.037, а бројот на активни случаи изнесува 6.525.

Според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментот статистиката по градови е следна:

Скопје 43.066, активни 2.890
Куманово 5.428, активни 239
Тетово 5.320, активни 227
Прилеп 5.027, активни 437
Гостивар 3.716, активни 113
Штип 3.597, активни 96
Битола 3.341, активни 121
Велес 3.338, активни 236
Охрид 3.101, активни 376
Кавадарци 3.055, активни 446
Струмица 2.650, активни 152
Струга 2.343, активни 165
Кочани 1.781, активни 51
Кичево 1.755, активни 60
Свети Николе 1.100, активни 24
Гевгелија 1.100, активни 111
Неготино 1.086, активни 109
Дебар 785, активни 42
Ресен 784, активни 59
Крива Паланка 780, активни 50
Радовиш 741, активни 39
Делчево 715, активни 226
Берово 630, активни 28
Пробиштип 526, активни 20
Виница 508, активни 22
Валандово 349, активни 21
Кратово 261, активни 30
Демир Хисар 257, активни 12
Македонски Брод 251, активни 8
Крушево 250, активни 51
Богданци 240, активни 16
Демир Капија 231, активни 30
Македонска Каменица 193, активни 5
Пехчево 184, активни 3
Дојран 95, активни 10

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com