25.8 C
Skopje
Thursday, July 7, 2022

Притвор за прилепчанецот кој на спиење ја избоде поранешната сопруга

Најчитани вести

Судија на претходна постапка му определи триесетдневен притвор на приепчанецот кој пред два дена на спиење ја избоде со нож поранешната сопруга.

Според официјалните податоци на истражните органи, четириесет и седумгодишниот прилепчанец пред два дена наутро отишол во куќата каде живеела неговата поранешна сопруга на улицата „Дабничка“ во Прилеп.

Се качил во собата кадешто спиела и прво почнал да ја дави со рацете околу вратот и да ја удира со тупаници по главата и по телото.

Во тој момент пристигнала нејзината мајка која се обидела да го оттргне, но осомничениот ја турнал.

Од појасот извадил нож и на поранешната сопруга и нанел неколку убодни рани во телото и ногата. Го совладале тројца соседи кои го изнеле од куќата и го спречиле да ја оствари намерата.

Јавниот обвинител побарал, а судијата го прифати барањето за притвор поради опасност од бегство, влијание врз сведоци и врз оштетените.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com