19.8 C
Skopje
Thursday, June 17, 2021

Притвор за лице поради недозволено поседување оружје

Најчитани вести

Скопското јавно обвинителство поднесе обвинение против едно лице за кривично дело- неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи согласно Кривичниот законик.

На 17 март, во својот дом во селото Рашче, обвинетиот 34-годишник држел полуавтоматски пиштол „Застава М57“ со калибар 7,62Х25 мм и 25 куршуми од тој калибар.

Оружјето и муницијата му биле пронајдени и одземени при претрес во домот.

Надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје поднел предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор за обвинетото лице за кое се уште постојат околности кои упатуваат на опасност од бегство и можност да го повтори делото, информираат надлежните.​​

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести