8.8 C
Skopje
Sunday, November 28, 2021

ПРИСТИГНУВААТ ЈАГОТКИТЕ: Откриваме какви сѐ својства има ова овошје со прекрасен вкус!

Најчитани вести

Овие слатки и вкусни бобинки се полни со основни хранливи состојки, вклучувајќи влакна, витамин Ц, манган, фолати (витамин Б9) и калиум.

Тие исто така содржат мали количини на бакар, железо, магнезиум, фосфор, селен и витамини Б6, К и Е. Иако јагодите содржат шеќери, тие се наведени како храна со низок гликемиски индекс, бидејќи тие нема веднаш да го зголемат нивото на шеќер во крвта.

Дневна доза на јагоди може да го подобри здравјето на срцето, мозокот и дигестивниот систем.

Многу студии сугерираат дека редовната потрошувачка на храна богата со витамин Ц, како што се јагодите, може да го подобри кардиоваскуларното здравје …

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com