20.8 C
Skopje
Tuesday, September 28, 2021

Пристигна „Volkswagen Golf GTI Clubsport 45“ во ограничена серија (ФОТО)

Најчитани вести

Во летото 1976-та година, „Volkswagen“ понуди спортска верзија на „Golf“, кој го доби „GTI“ додатокот на своето име. Ретко кој тогаш замислуваше дека овој модел ќе стане најуспешниот компактен автомобил во светот. Сепак, ова е факт, со над 2,3 милиони продадени единици на „Golf GTI“ на пазарот за 45 години.

За да ја одбележи годишнината од својот популарен модел, „Volkswagen“ претстави верзија со ограничено издание од 5.000 единици, што ќе ја претвори во вистински магнет за колекционерите. Го добива името „Golf GTI Clubsport 45“, а се одликува со некои промени во надворешноста, како и со недостаток на електронски ограничувач на брзината.

Во срцето на хечбекот „Volkswagen Golf GTI Clubsport 45“ е познатиот „GTI Clubsport“ со 2.0-литарски „TSI“ мотор со турбо полнење (300 Ks и 400 Nm), автоматскиот „DSG“ менувач и електронска брава за предниот диференцијал.

Стандардната опрема го вклучува и пакетот „Race“, вклучувајќи 19-инчни тркала „Scottsdale“, спортски издувен систем и отстранет ограничувач на брзината, што претходно беше со брзина од 250 km/h. Сепак, компанијата не прецизира колку точно ќе изнесува максималната брзина на овој модел.

Според изгледот, „Golf GTI Clubsport 45“ може да се разликува по црниот покрив и спојлерот, како и натписите „45“ на каросеријата и во кабината. Сè друго е како стандардниот „GTI Clubsport“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com