17.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

ПРИРОДНИ РЕШЕНИЈА ЗА ХАШИМОТОВ ТИРОИДИТИС Кои се најчестите предизвикувачи на автоимуни болести?

Најчитани вести

Хашимотов тироидитис или хроничен лимфоцитен тироидитис е автоимуна болест на тироидната жлезда именувана по јапонскиот лекар Хашимото, кој прв го опишал во 1912 година.

Оваа болест многу повеќе ги погодува жените – 15 пати почесто од мажите.

Во развиените земји, Хашимото е најчеста форма на хипотироидизам или нарушена функција на тироидната жлезда.

Кај здрава личност, хипофизата произведува тиротропин (TSH), хормон кој го стимулира лачењето на активните тироидни хормони Т3 и Т4.

Во случај на Хашимотов тироидитис овој процес е нарушен.

Антителата на имунолошкиот систем ги уништуваат протеините на тироидната жлезда, што со текот на времето може да доведе до нејзино целосно распаѓање.

Добрата вест е дека Хашимотовиот тироидитис е излечив, но важно е да направите промени што е можно поскоро за да нема сериозни последици по вашето здравје.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com