-4.2 C
Skopje
Monday, January 24, 2022

ПРИНЦОТ ЕНДРУ ЗА ПРВ ПАТ ПРЕД КАМЕРИТЕ ПО ПЕДОФИЛСКИОТ СКАНДАЛ НА ЕПСТЕЈН: Еве што рече на мисата на принцот Филип

Најчитани вести

Ендру, војводата од Јорк, рече дека со смртта на неговиот „извонреден“ татко, се изгубил и „дедото на нацијата“.

Ендру го опиша војводата од Единбург како човек кој бил „толку мирен“ и се грижел за проблемите на своите деца.

Војводата од Јорк, кој се повлече од кралските должности во 2019 година, поради неговото пријателство со осудениот сексуален престапник Џефри Епстејн, зборуваше по мисата во Виндзор каде кралското семејство се молеше за Филип.

„Тој беше извонреден човек. Го сакав како татко. Беше толку смирен. Се грижеше за нашите проблеми. Тоа е одлична особина за која секогаш размислувам; тој секогаш беше тука да нè сослуша, па ова е голема загуба “, рече тој.

„Го изгубивме дедото на нацијата. Многу ми е жал и ја поддржувам мајка ми, која веројатно чувствува најголема тага “.

Ендру се појави пред камерите за прв пат откако беше принуден да се повлече од јавната функција по катастрофалното интервју во емисијата Newsnight во 2019 година.

Тој беше обвинет за недоволно сочувство кон жртвите на Епстејн и за слабото каење за неговото пријателство со осудениот сексуален предатор.

Неколку пати разговараше со американските обвинители и ФБИ кои ги интензивираа истрагите откако неговата пријателка Гислајн Максвел беше обвинета за регрутирање девојки кои биле сексуално злоставувани од Епстејн.

Вирџинија Гиуфр, која го обвини Епстејн дека ја искористил како тинејџерка, за BBC Панорама изјави дека била „ужасната и засрамена“ по наводната сексуална средба со Ендру во Лондон во 2001 година.

Тој негираше какви било обвинувања за сексуален контакт или врска со г-ѓа Гиуфр, а неговите адвокати рекоа дека тој понудил помош за истрагата.

Коментирајќи за понатамошното соочување со смртта на неговиот татко, Ендру ја опиша својата мајка кралица како „неверојатно стоечка личност“.

„Таа го опиша тоа како да останала голема празнина во нејзиниот живот, но ние, блиските членови на семејството, се собравме да ја поддржиме“, рече Ендру.

Тој се присети на разговорот со неговиот татко пред неколку месеци. „Татко ми ми рече во телефонски разговор пред неколку месеци: „Сите сме на ист брод и секогаш мора да го запомниме тоа, но повремено од нас семејствата се очекува да станеме и да покажеме сочувство и водство “

„И, за жал, со смртта на татко ми, станав уште посвесен, не само за нашата загуба, туку и за загубите на сите други луѓе кои останаа без најблиските за време на пандемијата.

„Значи, сите сме на ист брод; иако тој не умре од ефектите на корона вирусот, сите чувствуваме голема загуба “.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com