22.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Принудно слета хеликоптерот на претседателот на Боливија

Најчитани вести

Хеликоптерот во којшто се наоѓал претседателот на Боливија, Ево Моралес, морал итно да слета поради механички проблем, соопшти војската, што предизвика сомнежи кај неговите приврзаници, откако противниците се заканија дека ќе го отстранат.

Никој не е повреден во инцидентот, соопштија воздухопловните сили, но инцидентот ги поттикна тензиите во земјата, каде демонстрантите протестираат против лево ориентираниот претседател, две недели по неговиот спорен реизбор.

Хеликоптерот се соочил со механичкиот проблем додека полетувал од село во Андите каде што Моралес отвори нов пат, се вели во извештајот. Видео од инцидентот кружеше на социјалните мрежи.

„Браќа, денес, откако го отворивме патот во Колкири, имавме инцидент со хеликоптерот, што ќе биде правилно истражен“, твита Моралес подоцна, откако продолжи со работата во седиштето на Владата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com