10.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Приведен маж поради поседување оружје без дозвола

Најчитани вести

Скопје, 14 ноември- Полицијата приведе триесет и девет годишен маж за поседување без дозвола на повеќе парчиња оружје и муниција.

Единицата за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Скопје, по претходнo добиена судска наредба, при претрес во домот на А.С. (39) во село Марино и пронашла и одзела една ловна пушка марка „BAIKAL“ Mod.IŽ-58, кал.16GA, едно огнено оружје „Zastava Europe“ Mod.M-70, кал. 9мм, две рамки за пиштол, 29 куршуми и 16 ловни патрони, за кои А.С. не поседувал дозвола.

Полицијата, како што информира МВР, пронашла и една ловна пушка „BAIKAL“ Mod. MP-153, кал.12GAх3 и 41 ловен патрон, за коишто лицето поседувало дозвола за оружје.

Лицето е лишено од слобода, а во врска со настанот бил известен Јавен обвинител, од кого се добиени насоки лицето да се задржи за понатамошна постапка. Предметите со наредба од обвинител ќе бидат предадени на вештачење.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести