14.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Приведени три лица осомничени за палење на Аудито на Шилегов

Најчитани вести

Полициски службеници од СВР Скопје уапсиле три лица, А.Ј., С.Б. и С.Ј. од Скопје кои се осомничени за предизвикување на пожар на 09.03.2022 кога изгоре Аудито на поранешниот градоначалник на Град Скопје, Петре Шилегов.

МВР соопшти дека тие со запалива течност предизвикале пожар во патничко возило „ауди Q5“, од кој биле зафатени три други возила – „фолксваген пасат“, „нисан“ и „даеву матиз“.

Денеска, до Основното јавно обвинителство Скопје, против нив е поднесена кривична пријава поради сомнение за сторено кривично дело „тешки дела против општата сигурност” по чл. 292, а во врска со чл. 288 од Кривичниот законик.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com