-2.2 C
Skopje
Monday, February 6, 2023

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес поддржа укинување на законот за употреба на воена сила од 2002 година

Најчитани вести

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес го поддржа укинувањето на законот за употреба на воена сила од 2002 година, со кој беше одобрен нападот врз Ирак.

За укинување на законот во Претставничкиот дом, во кој мнозинство имаат демократите, гласаа 268 членови, вклучително и 49 републиканци. Против гласаа 161.

Оние кои го поддржаа укинувањето на законот проценија дека тој нема да влијае на американските воени операции ширум светот, но дека тој може да спречи сегашните и идните претседатели да се потпрат на него во спроведувањето воени акции.

Белата куќа во понеделникот соопшти дека администрацијата на претседателот Џозеф Бајден го поддржува укинувањето на тој закон, кој одобри употреба на сила против Ирак и беше донесен за време на мандатот на поранешниот претседател Џорџ В. Буш, бидејќи САД немаат никаква војска активности кои во моментов се потпираат исклучиво на овој текст.

Одобрувањето од 2002 година беше насочено против режимот на Садам Хусеин, дозволувајќи „неопходна и соодветна“ употреба на сила за „одбрана на националната безбедност на САД од постојаната закана од Ирак“ и „спроведување на сите релевантни резолуции на Советот за безбедност за Ирак“.

Сенатот исто така треба да донесе одлука за укинување на законот каде демократите имаат мнозинство.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести