4.8 C
Skopje
Tuesday, January 31, 2023

Претставник на Северна Кореја го нарече јапонскиот премиер „идиот“

Најчитани вести

Северна Кореја го нарече јапонскиот премиер Шинзо Абе идиот, откако тој неодамна ја критикуваше неодамнешната воена проба на оваа земја.

Во изјавата што му се припишува на официјален претставник од Министерството за надворешни работи на Северна Кореја, Абе е опишан како „идиот и негативец“, кој претерано реагирал на наводната ракетна проба минатата недела, во ситл како да е фрлена нуклеарна бомба на јапонска територија, пренесе агенцијатa АП.

Во изјавата се исмеваат претходните коментари на Абе, како оној дека е подготвен да се запознае со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун без услов, при што се истакнува дека би било паметно да не сонува дека некогаш ќе го премине прагот на Пјонгјанг.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести