16.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Претставен е автомобилот со најдобра аеродинамика (ФОТО/ВИДЕО)

Најчитани вести

Првите тестови во тунелот за ветер потврдиле дека се работи за автомобил со најдобра аеродинамика во светот, односно со најмал коефициент на отпор.

Неговото име е „Lightyear 0“, а по тестовите спроведени во тунелот за ветер во ФКФС во Штутгарт, потврдена е подобра аеродинамика од првите проекции. Коефициентот на отпорност на воздухот Cd е 0,175, што ќе биде најдобриот резултат во историјата за кој било сериски автомобил кога ќе влезе во сериско производство.

Технолошкиот директор на компанијата Арјо ван дер Хам не го крие својот ентузијазам за резултатите.

„Ние сме исклучително горди на ова неверојатно достигнување. Моравме да започнеме од празен лист хартија кога почнавме да ја развиваме нашата технологија и – со многу посветеност и напорна работа – продолжуваме да ги поместуваме границите со секоја пресвртница како оваа“, вели директорот.

„Lightyear 0“ е исто така соларен автомобил со панели распоредени на предниот капак и покривот на вкупна површина од пет квадратни метри. Досегот со батерија од 60 kWh е 1.000 km, според летните мерења на потрошувачката на енергија на дел од 50 km во Холандија.

Соларните панели можат да обезбедат дополнителни 70 километри дострел, така што компанијата проценува дека соларните панели би можеле да обезбедат до 11.000 километри дострел годишно.

Теоретски, тоа значи дека на овој автомобил не му треба полнење, се разбира со некои предуслови како што се многу сончеви часови.

Компанијата веќе го најавува „Lightyear 2“, кој треба да влезе во производство во 2025-та година. Нивната цел во споредба со просечниот електричен автомобил е да го зголемат опсегот за 100 проценти, да ја намалат потребата за полнење пет пати и да постигнат пристапни трошоци за сопственост на самиот автомобил.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com