0.8 C
Skopje
Thursday, January 20, 2022

Претседателските избори во Бугарија ќе се одржат на 14 ноември

Најчитани вести

Бугарија ќе одржи претседателски избори на 14 ноември, одлучи денеска парламентот, во услови на продолжена политичка неизвесност во оваа балканска земја. Претседателот Румен Радев, еден од најпопуларните политичари во земјата, изјави дека ќе се кандидира за нов петгодишен мандат за главно церемонијалната функција. Радев е поддржан од социјалистите и анти-естаблишмент-партијата ИТН.

Другите партии допрва треба да ги именуваат своите кандидати. Со поделен парламент кој не успеа да донесе влада од националните избори на 11 јули, Бугарите речиси сигурно ќе гласаат на нови парламентарни избори и во ноември.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com