1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

Претседателот Пендаровски во работна посета на Турција

Најчитани вести

Претседателот Стево Пендаровски кој престојува во работна посета на Турција денеска во Анталија ќе учествува Самитот на претседатели на држави и влади на членките на Процесот за соработка на земјите од Југоисточна Европа кој се одржува првпат под мотото „Иновативна дипломатија: нова ера, нови пристапи“. Тој ќе говори на претседателската панел-дискусија на тема „Како да ја зајакнеме регионалната солидарност во светло на научените лекции“. Претседателот Пендаровски вчера имаше билатерална средба со претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган. Тие изразија задоволство од долгогодишното партнерство меѓу двете држави и од позитивниот тренд во развојот на билатералните односи и соработката во повеќе сфери од заемен интерес, соопштија од Кабинетот на претседателот.

Пендаровски се сретна и со потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија, Жозеп Борел. Во однос на последниот развој на билатералните односи меѓу Македонија и Бугарија тие разговарале за напорите на португалското претседателство со ЕУ и можностите за надминување на отворените прашања во пресрет на претстојниот Совет за општи работи на Унијата. Пендаровски во Истанбул ќе оствари средба со архиепископот цариградски, вселенскиот патријарх Вартоломеј.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести